10 NAČINA DA POVEĆATE PLODNOST I ŠANSE ZA ZAČEĆEM
Jedan od šest parova ima problema sa začećem. Na sreću, većina ovih problema je rešiva, a promene u načinu života, ne samo kod žena već i kod muškaraca, mogu da reše više od 50% ovih problema i povećaju šanse za začećem! Evo liste od „top deset“ načina da povećate plodnost.
1. Jedite hranu bogatu antioksidantima
Antioksidanti deaktiviraju slobodne radikale u organizmu, koji mogu da oštete i jajnu ćeliju ali i spermatozoide. U studiji u kojoj je učestvovalo 60 parova koji su radili veštačku oplodnju, uzimanje antioksidanata je rezultovalo u 23% većoj šansi za začećem.
Voće, povrće, orašasti plodovi i žitarice su bogati izvori antioksidanata. Od dodataka ishrani, možete da uzimate folnu kiselinu i cink.
2. Jedite više za doručak
Ovo važi pre svega za žene: one koje jedu obilniji prvi dnevni obrok, ovuliraju i do 30% više. Time povećavate nivo insulina za 8% a nivo hormona testosterona za 50%. Ovo naročito može da bude od pomoći kod žena koje pate od policističnih jajnika, što je glavni uzrok smanjene plodnosti kod žena.
Naravno, budite pametni i proporcionalno smanjite ručak, večeru i užine – jer cilj nije da se ugojite.
3. Izbegavajte trans masti
U takozvane „loše“ masti spadaju i trans masti, koje se najčešće nalaze u homogenizovanim biljnim mastima, na primer u margarinu, prženoj hrani (obrađenoj na visokim temperaturama), brzoj hrani, polugotovim jelima i pekarskim proizvodima.
Povećan unos trans masti umesto „dobrih“ masti, povećava šanse za neplodnošću za 31%, a ako u velikoj meri zamenite ugljene hidrate trans mastima ovaj rizik se povećava za 73%.
4. Smanjite unos ugljenih hidrata
Ženama sa policističnim jajnicima se često preporučuje dijeta u kojoj se smanjuje unos ugljenih hidrata. Pored regulisanja prekomerne telesne težine, smanjeni unos ugljenih hidrata dodatno smanjuje nivo insulina i pomaže uspostavljanje regularnog menstrualnog ciklusa.
Prekomerna telesna težina smanjuje šanse za začećem, naročito u kombinaciji sa policističnim jajnicima.
Žene koje jedu puno ugljenih hidrata za 78% smanjuju šanse za začećem.
5. Obogatite ishranu vlaknima
Vlakna se najčešće nalaze u spoljašnjim slojevima žitarica ili biljaka i ne mogu se svariti u digestivnom traktu. Vlakna imaju svoju funkciju u ishrani – pomažu u balansiranju hormona i regulisanju šećera u krvi.
Neka vlakna pomažu u otklanjanju viška hormona estrogena, tako što se vezuju za njega i onda ga organizam izbacuje zajedno sa vlaknima. Kod žena preko 32 godine starosti, jedenje hrane bogate vlaknima povećava šanse za začećem.
Ipak, pazite da ne preterate, jer više od preporučenih 20-35 grama unosa vlaknaste hrane dnevno kod nekih žena može da utiče na neregularnost ciklusa.
6. Budite fizički aktivniji
Fizička forma utiče na plodnost: naš „sedeći“ životni stil provereno utiče na smanjene šanse za začećem.
Za svaki sat vežbanja nedeljno možete sebi da dodate skoro 5% veće šanse za ostajanjem u drugom stanju!
Ne preterujte – ukoliko krenete da se spremate za triatlon to može da umanji vaše šanse za zatrudnjavanjem čak trostruko!
7. Manje kafe
Ovo se naročito odnosi na žene: prekomerni unos kafe smanjuje plodnost. Jedna studija je pokazala da ženama koje unose više od 500 miligrama kofeina dnevno treba u proseku devet i po meseci više da ostanu u drugom stanju.
Jedna „domaća“ kafa, kakvu mi pijemo, u proseku ima 50 miligrama kofeina – dakle, ne morate se odreći kafe, ali nemojte preterivati.
8. Umereno sa alkoholom
Iako je teško definisati šta je „umerenost u alkoholu“, svakako imajte na umu da preterivanje i svakodnevna konzumacija utiče na plodnost kod žena.
Ne postoje dokazi da umerena konzumacija alkohola negativno utiče na plodnost, a neke studije čak ukazuju da umeren unos može da pomogne.
Osam jedinica alkohola nedeljno je granica koju ne želite da pređete, dok se pet ili manje jedinica alkohola nedeljno smatra „umerenim“.
9. Povećajte unos gvožđa
Unos gvožđa kao dodatak ishrani, ili kroz hranu koja sadrži povećanu koncentraciju gvožđa, povećava vaše šanse da postanete mama za 40%.
Naročito je korisna hrana biljnog porekla koja sadrži „non hem“ gvožđe. Smeđi pirinač, zob, proso i pšenica su dobar izbor. Mahunarke, spanać, kelj, brokoli i špargle su poznati izvori gvožđa.
Voće ne sadrži veliku količinu gvožđa ali vitamin C pomaže njegovu apsorpciju.
10. Opustite se!
Ovo je pesma koju svi već znamo, a refren glasi ovako: povećan stres negativno utiče na hormonalni balans, što naravno utiče na smanjenu plodnost. Jedna trećina žena koje posećuju ginekologa zbog problema sa začećem pati od stresa i poremećaja u balansu hormona.
Probajte da stres na poslu ili zbog porodičnih problema regulišete sportskim aktivnostima, boravkom u prirodi, kvalitetnim snom, okruživanjem prijateljima. To će ne samo da vam poboljša nivo zadovoljstva, već će vas i dodatno inspirisati da provedete vreme u krevetu sa vašim partnerom i povećati šanse za začećem!
Začeće se ne može dogoditi ukoliko intimne odnose imate za vreme neplodnih dana. Najveće šanse za začećem su u danima neposredno pred ovulaciju i na sam dan ovulacije. Kalendarska metoda ne može uvek pouzdano da utvrdi dolazak plodnih dana, ali Maybe Baby može!