UTICANJE NA POL DETETA: ISTINE I ZABLUDE
Da li vreme kada imate seksualne odnose, način ishrane i telesna hemija zaista utiču na pol deteta?
Od kada je sveta i veka, postoje brojne teorije o tome šta treba raditi da bi dete bilo muško ili žensko. Poznata je priča jednog srpskog ginekologa koji je parovima davao „specijalne čajeve“ da bi im pomogao da dobiju dete željenog pola; njegov trik se sastojao u tome da je tvrdio da je metoda uspešna u 80% slučajeva, a da onda kada čajevi ne pomognu (dete bude „suprotnog“ pola od željenog) – on vraća novac! Jasno vam je da je u oko 50% slučajeve jednostavno imao sreće, odnosno pola novca je zadržavao, a drugu polovinu sasvim srećno vraćao parovima. Dok ga nisu uhapsili.
Ipak, naša želja je da u ovom tekstu pokrijemo naučne metode i iznesemo ono što ima statističkih dokaza u zvaničnim istraživanjima. Treba reći da u ovom trenutku ne postoji nijedna metoda koja daje stopostotne rezultate u odabiru pola deteta.
Treba imati na umu i moralnu dilemu za roditelje i lekare: da li se uopšte treba baviti uticajem na pol deteta ili treba prepustiti prirodi da odradi svoj posao? Na planeti se na 100 devojčica rodi 107 dečaka – glavni razlog za to je veća smrtnost ženskih beba na rođenju. Međutim, priroda se potrudila da u ukupnoj svetskoj populaciji taj odnos bude gotovo izjednačen, 101 naspram 100 u korist muškaraca. Razlog za to je činjenica da žene žive duže od muškaraca. Interesantno je primetiti da je broj žena u populaciji veći u Severnoj i Južnoj Americi, Evropi i severnoazijskim zemljama, dok muškaraca ima više u zemljama blizu polutara (severna Afrika, Bliski Istok, Indija, Kina…). U Srbiji, prema popisu stanovništva iz 2014. godine, žena ima 51,3% a muškaraca 48,7% (približno 105 žena na 100 muškaraca).
Tri metode koje se najčešće pominju u kontekstu određivanja pola deteta su:
- Planiranje seksualnih odnosa u odnosu na ovulaciju
- Uticanje na pH vrednost vagine
- Promena ishrane kod žena
Planiranje seksualnog odnosa u odnosu na ovulaciju
Na Maybe Baby sajtu smo već opisali takozvanu „Šetlesovu metodu“ (po američkom naučniku Landrumu B. Šetlesu), koja je bazirana na činjenici da se spermatozoidi koji nose ženske gene pokreću sporije i duže čuvaju vitalnost (duže ostaju živi), a spermatozoidi koji nose muške gene se pomeraju brže – ali kraće ostaju živi. Oni koji žele da koriste ovu metodu, potrebno je da precizno utvrde period plodnih dana i dan ovulacije. Ako želite dečaka, polni odnos treba tempirati da bude tačno na dan ovulacije. Ako priželjkujete devojčicu, odnose treba imati 2-4 dana pre ovulacije. Šetlesova knjiga „Kako da odaberete pol vašeg deteta“ je objavljena još 1971. godine i do sada prodata više miliona primeraka (na žalost, za sada ne postoji prevod ove knjige kod nas). Brojne studije su dokazale da ova metoda ima solidan procenat uspešnosti, dok sam autor tvrdi da je uspešnost metode 80% – naravno pod pretpostavkom da su plodni dani, a naročito dan ovulacije, precizno određeni.
Uticanje na pH vrednost vagine
pH vrednost vagine može u izvesnoj meri da utiče na pol deteta. Ova vrednost prirodno varira od žene do žene, kod nekih je više bazna, kod nekih više kisela. Spermatozoidi koji nose ženski genetski materijal (X hromozom) su otporniji na kiselu sredinu (niske pH vrednosti), dok je za uspešno preživljavanje „muških spermatozoida“ (onih koji nose Y hromozom) korisno da pH vrednost vagine bude manje kisela (više pH vrednosti). Neutralna pH vrednost je 7, što je na primer vrednost vode. Naše telo ima sveukupnu pH vrednost od oko 7,4 (na primer, krv) ali u zavisnosti od organa ili sredine ta vrednost može da varira od veoma kisele (od 1,5 do 4 u stomaku) do blago bazne (7 – 8,5 u tankom crevu). Tipične pH vrednosti vagine su između 3,8 i 4.5, što predstavlja kiselu sredinu. Na pH vrednost vagine utiču brojni faktori – između ostalog, ishrana. Ne postoje pouzdani dokazi da ciljana izmena pH vrednosti vagine daje pouzdane rezultate u određivanju pola deteta. Ova metoda podrazumeva ispiranje vagine pre seksualnih odnosa. Ukoliko želite devojčicu – u čašu tople, filtrirane vode treba dodati dve supene kašike jabukovog sirćeta. Ukoliko želite dečaka – u čašu tople, filtrirane vode treba dodati dve kafene kašičice sode bikarbone.
Promena ishrane kod žena
Statistike među ljudima, ali i generalno među sisarima, ukazuju na to da žene sa viškom kilograma češće rađaju mušku decu, dok „žgoljave“ češće rađaju žensku. Iako nismo sigurni zašto se ovo dešava, jedna od teorija kaže da priroda preferira mušku decu kada deluje da postoji dovoljno resursa za preživljavanje (da li to govori o tome da su muškarci prirodno nezasiti i da im uvek treba još, a da su žene prirodno štedljive i da se bolje snalaze u oskudnim uslovima?). U svakom slučaju, jedna od studija je ukazala na to da su žene koje su rodile dečake jele cerealije (musli) za doručak i generalno unosile malo više kalorija na dnevnom nivou (oko 180 više od onih koje su rodile devojčice). Popularnost dijeta i „žgoljavog izgleda“ kod žena na zapadnoj hemisferi je možda jedan od glavnih faktora zašto se tu rađa više devojčica nego dečaka, u odnosu na nerazvijene zemlje. Lekari naravno ne preporučuju da u cilju određivanja pola deteta jedete bilo premalo niti previše. Ali ako zanemarimo preterivanja – ako želite devojčicu, obratite pažnju na to koliko jedete. Ako strastveno želite dečaka – možda i nije toliko bitno kako ćete izgledati u bikiniju narednog leta…
Zablude, mitovi i legende
Čak i navedene tri metode utiču relativno malo na krajnji ishod. Ukoliko vam je jako bitno da dobijete devojčicu ili dečaka, ako ne idete u ekstreme sa dijetom, promenom ishrane ili ispiranjem vagine, svakako vredi pokušati. Ove tri metode su makar potkrepljene statistikom, istraživanjima ali i zdravim razumom. Međutim, sve ostalo što ste čuli je najverovatnije samo mit – kao na primer „kineski lunarni kalendar začeća“ (pronađen „u grobnici jednog cara“, navodno star preko 700 godina): švedski istraživači su na uzorku od blizu 3 miliona porođaja dokazali da je preciznost ovog kalendara u predviđanju pola deteta precizna koliko i bacanje novčića!
Zapamtite: kada se porodite i prvi put uzmete svoju bebu u naručje, sigurni smo da će vam biti potpuno svejedno kog je pola!