NIKAKO DA ZATRUDNITE? EVO NAJČEŠĆIH RAZLOGA
Pre svega, nemojte da paničite bez potrebe! Homo sapiens ne spada u vrstu koja se lako reprodukuje. Jedan od šest parova ima probleme sa začećem, ali tek 3% od njih zahteva postupak veštačke oplodnje. U velikom broju ostalih slučajeva, problemi sa začećem su rešivi jednostavnijim metodama.
Dodatno, nemojte da vas zbunjuje ili plaši reč „neplodnost“. U medicini se ova reč ne koristi u „apsolutnom“ značenju! Neplodnost se definiše kao „izostanak trudnoće posle jedne godine seksualnih odnosa bez korišćenja kontracepcije“. Iz same definicije se vidi da je moguć veliki broj razloga zbog čega žena nije ostala u drugom stanju. Tek u veoma, veoma malom broju slučajeva je muškarac potpuno sterilan ili žena ima neki problem koji je u potpunosti sprečava da ostane u drugom stanju.
Da ponovimo: reč „neplodnost“ ne znači „potpuna nemogućnost da se ostane u drugom stanju“! Dakle, osmeh na lice i čitajte dalje.
U Srbiji se procenat parova koji imaju poteškoća da ostanu u drugom stanju ne razlikuje u odnosu na zapadne zemlje i kreće se oko 15%. Jedan od najčešćih uzroka je taj što se parovi u Srbiji (i generalno na zapadu) sve kasnije odlučuju za potomstvo. U ranim dvadesetim godinama, procenat parova koji imaju problema sa začećem je dvostruko manji od proseka – oko sedam odsto. Već u ranim tridesetim godinama dolazimo do pomenutih petnaest odsto otežanog začeća. U ranim četrdesetim godinama, oko 35 odsto parova ima problema sa začećem. Sa druge strane, možemo ovo čitati i drugačije: „u ranim četrdesetim godinama, 65 odsto parova uspeva da dobije potomstvo!“.
Ginekolozi će vam najčešće savetovati da im se obratite tek posle 6 ili 12 meseci neuspešnih pokušaja da ostanete u drugom stanju. Uzrok može da bude i do muškarca i do žene i to u ravnopravnom broju slučajeva. Zato se savetuje da oboje krenu istovremeno u analiziranje mogućih uzroka, ako već dođe do toga.
Ali, hajde da vidimo šta su sve mogući uzroci i šta sve parovi mogu da preduzmu da bi povećali šanse za začeće i ranije došli do potomstva! U velikom broju slučajeva nije neophodno da idete kod lekara na stresne analize.
IGRA SREĆE
Začeće kod svih parova je „igra sreće“. Kao što se nekome lako, „iz prve“, desi neželjena trudnoća, tako nekim parovima mesecima ne polazi za rukom da ostanu u drugom stanju. Generalno gledano, kod ljudske vrste su šanse da se ostana u drugom stanju svega 20%. Da li to znači da „pet seksualnih odnosa garantuje trudnoću?“ Naravno da ne – prvi i najznačajniji faktor su svakako „plodni dani“.
Da bi žena ostala u drugom stanju, polni odnos MORA da se desi u vreme plodnih dana. Na našem blogu smo više puta pisali o pouzdanim i nepouzdanim metodama za određivanje plodnih dana (Maybe Baby je jedna od svega tri pouzdane metode). Ukoliko želite da brzo ostanete u drugom stanju, nemojte da se oslanjate na kalendar ciklusa, bazalnu temperaturu, analizu iscedka iz vagine i ostale „telesne signale“.
MOGUĆI UZROCI KOD MUŠKARACA
- Poremećaj spermatogeneze: smanjeni broj spermatozoida ili njihove pokretljivosti, poremećaj u strukturi spermatozoida, a u najgorem slučaju nepostojanje spermatozoida u ejakulatu. Ovo može da bude posledica upale testisa (najčešće je posledica komplikacije zaušnjaka).
- Povećanje temperature testisa takođe utiče na kvalitet spermatozoida. Testisi se sa razlogom nalaze vam tela muškarca. Muškarci apsolutno moraju da izbegavaju dugotrajno korišćenje laptop računara u krilu, kao i zagrevanje automobilskih sedišta! Čak i dugotrajno sedenje u nezagrevanom automobilskom sedištu vrši negativan uticaj. Profesionalni vozači generalno imaju veće šanse da imaju problema sa začećem.
- Hormonalni problemi: na smanjenu plodnost kod muškaraca utiču i poremećaji funkcija štitaste žlezde, pankreasa, kao i dijabetes.
- Imunološki poremećaji: neke virusne infekcije ili hirurški zahvati u domenu testisa mogu da iniciraju generisanje autoantitela kod muškaraca koje utiču na plodnost.
MOGUĆI UZROCI KOD ŽENA
- Poremećaji u funkcionisanju jajovoda: ukoliko prohodnost jajovoda nije dobra, spermatozoid ima manje šanse da dođe do jajne ćelije. Ukoliko ipak dođe do oplodnje, problem u prohodnosti može da utiče na uspešnost spuštanja embriona do materice. Na ovo mogu da utiču hirurške intervencije, infekcije, ranije vanmaterične trudnoće, kao i endometrioza (kada se mali komadi unutrašnjeg tkiva materice nađu i izvan materice).
- Policistični jajnici (PCOS, sindrom policističnih jajnika): ovo utiče na proređene menstruacije ili izostanke menstruacije. Često je povišen nivo muških hormona. Korisno je na vreme otkriti da žena ima policistične jajnike, naročito ako želite što pre da ostanete u drugom stanju.
- Miomi: trećina žena posle 35 godina života ima miom, dakle ovo nije neuobičajeno – ali može negativno da utiče na začeće. Miomi nastaju bujanjem izmenjenih mišićnih ćelija, a nasledni genetski faktor često utiče na šanse da žena dobije miom.
- Hormoni: poremećaji u hormonskom balansu usporavaju a mogu i da onemoguće sazrevanje i oslobađanje jajnih ćelija. Ukoliko imate pojačanu maljavost ili gubitak kose, ako vam se pojave akne, ako naglo dobijate i gubite telesnu težinu – obratite se lekaru i proverite da li postoji neki hormonalni disbalans.
- Endometrioza i adenomioza: u ovim slučajevima, mali komadi normalnog unutrašnjeg tkiva materice rastu i odlaze izvan materice.
Budite uporni, strpljivi i pametni. Saznajte kako da zatrudnite na zdrav način, šta sve može da utiče na zdravlje sperme, kako se menja plodnost sa godinama, kao i na koji način vaginalna pH vrednost utiče na plodnost. Ovi jednostavni saveti vam mogu u velikoj meri pomoći u vašem cilju, a to je nasmejana beba u vašem naručju!