KAKO SE MENJA PLODNOST SA GODINAMA?
Kada započeti porodicu je veoma lična odluka. Odgovor je različit za svakoga. Da li ste spremni emotivno? Finansijski? Fizički?
Zahvaljujući širokoj rasprostranjenosti kontraceptivnih sredstava, sada imamo više kontrole nego ikada nad time ako i kada ćemo ostati u drugom stanju. Mnoge žene biraju da čekaju.
Međutim, poznato je da sposobnost reprodukcije kod žena ali i kod muškaraca opada sa godinama. Iako to varira od osobe do osobe, staro pravilo u osnovi važi: što se kasnije odlučite da ostanete u drugom stanju, povećavaju se šanse da se začeće neće dogoditi „iz prvog pokušaja“.
Sa druge strane, mogu postojati koristi u odlaganju trudnoće. Možda ćete želeti da iskoristite prednosti posvećenog rada, obrazovnih ili ličnih mogućnosti tako da kada budete imali decu kasnije u životu, možete biti bolje pripremljeni da se nosite sa nekim od izazova trudnoće i roditeljstva.
Godine mogu biti otežavajući faktor za vaše telo. Zato je važno za žene i njihove partnere da razumeju kako starost može uticati na plodnost, trudnoću i porođaj, i u kojoj meri medicina i nauka mogu da pomognu.
Ženska plodnost počinje da opada od njenih ranih do srednjih tridesetih godina. Ovo varira od žene do žene. Žene najčešće imaju probleme sa začećem u godinama pre nego što krenu prvi simptomi menopauze, koja tipično nastupa između 48. i 55. godine života.
Ova postepena promena u plodnosti je uglavnom zbog smanjenja broja i kvaliteta jajnih ćelija u jajnicima. Gubitak jajnih ćelija počinje i pre nego što se rodimo. Nerođena ženska beba ima od 6 do 7 miliona jajnih ćelija; odmah po rođenju ima od 1 do 2 miliona, a do menopauze će ostati samo nekoliko stotina. Stanje i kvalitet jajnih ćelija se takođe menja kako starimo.
Za žene, starost od oko 35 godina se najčešće pominje kao tačka od kada može da dođe do otežanog ostajanja u drugom stanju, a većina ginekologa će preporučiti preventivne analize ženama koje posle 35-te godine žele da ostanu u drugom stanju.
Sa godinama se prirodno dešavaju promene u telu koji ponekad dovode do problema kao što su endometrioza, miomi, bolesti jajovoda ili polipi – koji mogu da umanje plodnost i utiču na ovulaciju.
Dobra vest je da danas mnoge žene imaju decu posle 35 godina. Još uvek možete zatrudneti, imati zdravu trudnoću i roditi zdravu i jaku bebu, čak i četrdesetim godinama, ponekad i u pedesetim! Ako vodite zdrav način života i nemate medicinskih poteškoća, vaše šanse su time i mnogo veće.
Uloga Maybe Baby mini mikroskopa je izražena u slučajevima kada žene imaju poteškoća da ostanu u drugom stanju. On pomaže da se precizno utvrdi maksimalan period plodnih dana kod žene i omogućava parovima da povećaju svoje šanse da maksimalno iskoriste ovaj period, svakog meseca. Podsećamo da, za razliku od ostalih metoda za utvrđivanje plodnih dana, Maybe Baby kupite jednom – a koriste ga zauvek! A kada dobijete decu, možete da nastavite da ga koristite u cilju planiranja porodice, kao pomoćno sredstvo za kontracepciju (više o tome pročitajte ovde).