PROBLEMI SA PLODNOŠĆU KOD MUŠKARACA
Jedan od šest parova ima problema sa trudnoćom, ili sa održavanjem trudnoće. U podjednakom procentu razlozi mogu da budu kod muškarca i kod žene. Tačnije, u jednoj trećini slučajeva, razlozi leže u problemima sa plodnošću kod muškaraca; u jednoj trećini kod žene; u preostalim slučajevima (takođe jedna trećina) razlozi leže u kombinaciji faktora kod oba partnera – ili jednostavno nema medicinskog objašnjenja.
Ukoliko posle godinu dana redovnih seksualnih odnosa (2-4 puta mesečno) i dalje niste ostali u drugom stanju, preporučuje se da posetite ginekologa koji će vas posavetovati da li je potrebno da vi i vaš partner uradite testove.
Većina (dve trećine) parova koji imaju problem sa začećem, uspeće da začne posle odgovarajućih analiza i tretmana – koji mogu da budu i vrlo jednostavni (promena načina ishrane, na primer) ali naravno mogu da zahtevaju i intervencije poput veštačke oplodnje.
Dakle, samo strpljivo i hrabro! U ovom tekstu ćemo se pozabaviti potencijalnim problemima sa neplodnošću kod muškaraca. Ne zaboravite da reč „neplodnost“ ne znači „potpuna nemogućnost da se ostane u drugom stanju“, već se definiše kao „izostanak trudnoće posle jedne godine seksualnih odnosa bez korišćenja kontracepcije“. Tek u veoma, veoma malom broju slučajeva je muškarac potpuno sterilan ili žena ima neki problem koji je u potpunosti sprečava da ostane u drugom stanju. „Neplodnost“ nije isto što i „sterilnost“!
Lekar specijalista za plodnost će uobičajeno predložiti osnovni pregled za vas i vašeg partnera. Ukoliko analiza sperme kod muškarca nije dala standardne rezultate, ili ako nešto drugo u medicinskoj ili reproduktivnoj istoriji kod muškarca ukazuje da treba uraditi temeljniju analizu, lekar može uputiti muškarca kod urologa ili drugog specijaliste.
U nekim slučajevima mogući su genetski razlozi za neplodnost kod muškarca. Genetski testovi krvi mogu da pomognu u određivanju da li je razlog genetske prirode.
Najčešći uzroci neplodnosti kod muškaraca su:
Način života i istorija bolesti
Način života itekako može da utiče na reproduktivnu sposobnost muškarca, kao i njegova istorija bolesti. Ovi faktori utiču da muškarac ima problem da začne bebu:
- pušenje
- konzumiranje marihuane
- prekomerno konzumiranje alkohola
- konzumiranje ilegalnih supstanci
- konzumiranje anaboličkih steroida
- konzumiranje određenih lekova, kao što su testosteronska terapija, lekovi za artritis, povišeni pritisak, depresiju, rak, infekcije ili digestivne poremećaje
- hronične bolesti kao što su dijabetes, rak ili poremećaj funkcije tiroidne žlezde
- nekvalitetan način ishrane
- gojaznost
- izloženost toksinima, kao što su pesticidi ili olovo
- nespuštenost (retencija) jednog ili oba testisa u mladosti
- preponska kila
- polne bolesti, kao što su hlamidija ili gonoreja
Ukoliko muškarac ima bilo koji od ovih faktora rizika, treba to da saopšti lekaru da bi se odredio najbolji tretman za povećanje šanse za začećem.
Varikokela
10-20% muškaraca pati od varikokele – proširenja vena u mošnicama. Venski splet i unutrašnja spermatička vena, koji odvode krv iz testisa, budu prošireni i to utiče na plodnost muškarca u 40% slučajeva jer podiže temperaturu u testisima. Ovo je značajan faktor u nastanku neplodnosti, ali na žalost najčešće ne postoje klinički simptomi pa ovo stanje nije jednostavno prepoznati.
Bol u mošnicama, naročito posle dužeg sedenja, stajanja ili fizičke aktivnosti može da bude simptom koji ukazuje na varikokelu. Ultrazvučnim pregledom se može utvrditi da li muškarac pati od ovog stanja.
Moguća rešenja za ovaj problem su:
- hirurška intervencija kod muškarca
- veštačka oplodnja (inseminacija)
- vantelesna oplodnja
Problemi sa ejakulacijom
Mali procenat muškaraca ima problem sa blokadom u ejakulatornom kanalu koji sprečava spermu da se izluči.
Neki muškarci pate od retrogradne ejakulacije, kad se sperma umesto kroz penis izluči u bešiku. Razlog za ovo je anatomske prirode – mišić kod bešike ne funkcioniše kako treba.
Razlozi za ove probleme mogu biti: infekcija, dijabetes, kongenitalne anomalije (poremećaji u razvoju bebe ili pri rođenju), neurološki problemi ili vazektomija.
Ukoliko muškarac nema ejakulat ili ga ima vrlo malo, ili ako opazi da mu je urin mutan posle orgazma, to može da ukaže na probleme sa ejakulacijom.
Moguća rešenja:
- hirurška intervencija
- veštačka oplodnja (inseminacija)
- vantelesna oplodnja
Problemi sa spermom
Problemi sa spermom mogu da budu:
- ejakulat sadrži mali broj spermatozoida
- loša pokretljivost spermatozoida
- abnormalni oblik spermatozoida
Razlozi za ove probleme mogu da budu: hormonalni poremećaj, bolest ili infekcija urinarnih ili genitalnih organa, visoka temperatura ili izloženost prevelikoj temperaturi sredine, određeni genetski poremećaji, kao i određeni lekovi ili toksini.
Probleme sa spermom nije moguće uočiti bez pregleda, jer simptomi ne postoje.
Moguća rešenja:
- lekovi za plodnost
- veštačka oplodnja (inseminacija)
- veštačka oplodnja spermom donora
- vantelesna oplodnja
Antispermatozoidna antitela
I muškarac i žena mogu da imaju „alergijsku reakciju“ na spermu, kada telo razvije antitela koja se bore protiv sperme – smanjuju njenu pokretljivost ili je čak uništavaju.
U 5-10% slučajeva, antispermatozoidna antitela utiču na plodnost. Kod muškarca, najčešći uzroci za ovaj poremećaj su: vazektomija, testikularna torzija (uvrtanje testisa), infekcija ili povreda. Lako prepoznatljivi simptomi ne postoje.
Moguća rešenja:
- vantelesna oplodnja
- lekovi – steroidi koji umanjuju stvaranje antitela (lekari ih uglavnom ne preporučuju zbog neželjenih efekata)
Nepoznati problemi
U izvesnom, ne tako malom broju slučajeva (oko 10%), lekari mogu da konstatuju „idiopatsku neplodnost“ – nerazjašnjenu neplodnost. Čak i u ovakvim slučajevima ne znači da vi i vaš partner ne možete da začnete bebu, ovo prosto znači da medicina ne ume da ukaže na tačan razlog za neplodnost.
Moguća rešenja:
- lekovi za plodnost
- veštačka oplodnja (inseminacija)
- vantelesna oplodnja
Ukoliko želite da zatrudnite, ne zaboravite da je ključno da seksualne odnose imate u vreme plodnih dana. Koristite preciznu i prirodnu metodu, kao što je Maybe Baby mini mikroskop, za određivanje vaših plodnih dana.