ŠTA JE FOLIKULOMETRIJA?
U jajnicima (ovarijumu), jajne ćelije kod žena rastu i sazrevaju u folikulu, koji liči na mehur, a kada taj mehur prsne, jajna ćelija se oslobodi (nastupa ovulacija) i tada je moguća njena oplodnja od strane spermatozoida.
Folikulometrija je ultrazvučni vaginalni pregled kojim se prati rast folikula i procenjuje da li će uskoro doći do ovulacije. Iako je oplodnja jajne ćelije moguća tek kada se ona oslobodi (folikul pukne), spermatozoidi mogu da prežive čak i do sedam dana u telu žene. Zato se smatra da je period plodnih dana od pet do sedam dana: 5-6 dana pre ovulacije i do jedan dan posle ovulacije.
Folikul tipično naraste do 22-24 milimetra (mada može da bude i manji, oko 18mm, a i značajno veći, do 36mm!) pre nego što oslobodi jajnu ćeliju – koja je sićušna, prečnika svega oko 0,1 milimetar (deseti deo milimetra).
Ginekolozi često preporučuju folikulometriju ženama koje žele da ostanu u drugom stanju, radi utvrđivanja plodnih dana. Iako je folikulometrija jedna od tri precizne i pouzdane metode za utvrđivanje plodnih dana, ni ona nije 100% pouzdana. Kod različitih žena će folikula imati drugačije dimenzije pred pucanje / oslobađanje jajne ćelije. Ukoliko ginekolog proceni da žena još nije u plodnim danima, preporučiće da se dođe ponovo na kontrolu, za dan ili dva. U tom smislu, folikulometrija kao metoda za određivanje plodnih dana očigledno nije preterano praktična – osim naravno ako se ženi „posreći“, pa joj ginekolog potvrdi da su plodni dani u toku a onda začeće tog meseca uspe „iz prve“. To naravno može da se desi, ali statistički su šanse za začećem „iz prve“ oko 10%.
Ukoliko sačuvate snimak sa folikulometrije, i ako tog meseca uspete da ostanete u drugom stanju, imaćete jednu divnu uspomenu: snimak folikule u kojoj se nalazi jajna ćelija, još uvek neoplođena od strane spermatozoida vašeg partnera, iz kojeg će nastati vaše dete!
Naš predlog je naravno da koristite Maybe Baby u cilju određivanja plodnih (ali i neplodnih!) dana. Metoda je precizna i pouzdana, nema potrebe za odlaskom kod ginekologa, a sam uređaj traje „večno“. Jedino što treba da uradite posle 2-3 godine je da zamenite dve male baterije u njemu, što je jednostavno i košta oko 100 dinara.