TRUDNOĆA: 8 STVARI KOJE ĆE OLAKŠATI DA OSTANETE U DRUGOM STANJU
Koji faktori negativno utiču na plodnost i šanse za začećem, a šta može da pomogne?
1. CIGARETE
Cigarete gotovo dvostruko smanjuju šansu za začećem, a utiču na plodnost i kod muškaraca i kod žena. Dodatno, pušenje može da utiče na oštećenje genetskog materijala tako da su pobačaji i defekti kod novorođenčadi značajno češći kod roditelja koji su pušači. Takođe, stepen prevremeno rođenih beba je veći kod pušača.
2. ALKOHOL
Prekomerno konzumiranje alkohola može drastično da umanji šanse za začećem. Alkohol utiče na plodnost i kod muškaraca (smanjen kvalitet sperme, smanjenje seksualnog nagona, može da izazove impotenciju) i kod žena (remeti menstrualni ciklusa, utiče na ovulaciju a čak i manje količine alkohola smanjuju šanse za uspešnim začećem).
3. KONTRACEPTIVNA SREDSTVA
Ukoliko koristite hormonska kontraceptivna sredstva poput pilula, moguće je da će vašem telu biti potrebno par meseci da dovede hormonske funkcije „u normalu“. Zato, planirajte i nemojte očekivati da će vam se posrećiti već prvog meseca po prestanku korišćenja pilule.
Mehaničke kontraceptivne metode poput dijafragme (kao i kondoma, naravno), ne zahtevaju pauzu pre začeća tako da odmah nakon prestanka njihovog korišćenja možete ostati u drugom stanju.
4. FOLNA KISELINA
Počnite da unosite folnu kiselinu! Preporučena dnevna doza folne kiseline pre trudnoće se savetuje do 400 mikrograma, a u trudnoći preporučena količina je veća – i do 600 mikrograma. Pored unosa namirnica bogatih ovom kiselinom neophodno je uzimati i dodatnu količinu u obliku tableta ili suplemenata.
Vitamin B9 ili folna kiselina u trudnoći su neophodni za pravilan rast i razvoj ploda, regeneraciju ćelija i sintezu DNK. Folna kiselina umanjuje komplikacije u trudnoći, a nedovoljne količine u organizmu mogu da uzrokuju niz zdravstvenih problema kod novorođenčadi.
5. FIZIČKA AKTIVNOST I PRAVILNA ISHRANA
Od iznenađujuće velike važnosti za plodnost je da se i vi i vaš partner hranite uravnoteženo, namirnicama koje podstiču plodnost i pozitivno utiču na vaš organizam, a kasnije i na plod. Fizička aktivnost i optimalna telesna težina takođe predstavljaju bitan faktor.
6. ZAČEĆE JE JEDINO MOGUĆE ZA VREME PLODNIH DANA
Precizno određivanje plodnih dana i ovulacije je ključno ukoliko želite da ostanete u drugom stanju. Na našem sajtu možete pročitati tekstove u kojima smo detaljno objasnili precizne i manje precizne metode za utvrđivanje plodnih dana i perioda ovulacije. Mini mikroskop Maybe Baby vam pomaže da preciznom metodom odredite da li ste u plodnim danima ili ne.
7. VAKCINACIJA
Rubeola, zarazna, veoma laka bolest, kod trudnica može da dovede do spontanog pobačaja ili oštećenja ploda. Kod deteta se tada može javiti psihička zaostalost, srčana mana i ostale anomalije. Ukoliko niste vakcinisani neophodno je da se konsultujete sa vašim doktorom pre odluke da ostanete u drugom stanju, vakcinacija se vrši najmanje tri meseca pre trudnoće, to je dovoljan period da se razvije imunitet. U trudnoći se ne vrši vakcinacija.
8. KAFA I ČAJ
Konzumiranje kafe ili „crnog“ čaja (koji sadrži tein, supstancu identičnu kofeinu), ako nije prekomerno, ne utiče na plodnost kod žena. Međutim, koja je to granica gde počinje prekomerno konzumiranje kofeina?
Istraživanja pokazuju da konzumiranje do 200 miligrama kofeina dnevno ne utiče na plodnost. Imate na umu da poveća „domaća“ kafa može da sadrži i do 160 miligrama kofeina, dok jedan espreso tipično ima svega oko 50 miligrama. Takozvana „nes kafa“ takođe standardno sadrži veliku količinu kafeina, oko 140 miligrama. Mnoga popularna pića pa i neki lekovi sadrže kofein – bočica Koka-kole od 250ml sadrži oko 20mg kofeina, popularni lek „Kafetin“ sadrži 50mg kofeina.