EFIKASNOST KONTRACEPTIVNIH METODA
Često dobijamo pitanja u vezi sa efikasnošću Maybe Baby mikroskopa kao pomoćnog kontraceptivnog sredstva i u kojoj meri parovi koji koriste metodu izbegavanja seksualnih odnosa u vreme plodnih dana mogu da se oslone na Maybe Baby.
Odgovor na ovo pitanje nije kratak, budite strpljivi i pročitajte tekst do kraja.
Pre svega treba imati na umu da NIJEDNA metoda kontracepcije nije 100% pouzdana. Najpouzdanije metode su muška ili ženska sterilizacija (kod muškaraca: vazektomija, kod žena podvezivanje jajovoda). Međutim, čak ni sterilizacija nije stopostotna metoda! Statistički se vodi kao 99,5% sigurna kod podvezivanja jajovoda (dakle: jedan u dvesta slučajeva rezultuje trudnoćom), 99,85% kod vazektomije (tri u dve hiljade).
Ove brojeve “3 u 2000” namerno navodimo da bi ukazali na to da, iako 99,85% zvuči SJAJNO, ženi koja ne želi dete, statistika više ne znači NIŠTA ako joj se desi da bude jedna od te tri žene među 2000 slučajeva.
Kod ostalih popularnih metoda mora se napraviti razlika između TEORETSKE efikasnosti i REALNE efikasnosti. Razlika nastaje zbog “ljudskog faktora” (nepedantnosti, greške pri korišćenju) kao i zbog čiste “slučajnosti” (npr. pukne/spadne kondom, ili nekoliko nekvalitetnih/loše proizvedenih kontraceptivnih pilula u pakovanju).
Kondomi su U TEORIJI 98% efikasni (pa čak i to znači da se u 1 od 50 slučajeva ipak desi trudnoća), ali u PRAKSI su svega 85% efikasni (3 trudnoće u 20 slučajeva!).
Kontraceptivna pilula je u teoriji solidno efikasna (99,7%, što je 3 u 1000) ali je u praksi to svega 92% (jedan u dvanaest i po slučajeva!).
Dolazimo i do odgovora na pitanje u kojoj meri je moguće osloniti se na Maybe Baby kao pomoćno kontraceptivno sredstvo. Kada se ne posmatra način KAKO se utvrđuju plodni dani, metoda izbegavanja seksualnih odnosa za vreme plodnih dana je u teoriji efikasna 95-97% (1 u 20 do 3 u 100 trudnoća), a u praksi oko 75% (1 od 4). MEĐUTIM, ovo je statistika koja uključuje SVE metode za utvrđivanje plodnih dana, od veoma nepreciznih (kalendar ciklusa, cervikalna sluz, bazalna temperatura) pa do preciznih (mini mikroskopi kao što je Maybe Baby, urin testovi).
Ne postoje istraživanja koja su se posebno fokusirala na broj trudnoća u slučaju kada se koriste pomenute precizne metode, ali se zna da su te metode višestruko preciznije od, na primer, “računanja plodnih dana”. Ako primenimo tu matematiku, dolazimo do procene od 88% pa čak do 97% efikasnosti (od 3 u 25 do 3 u 100). Veoma solidno – u rangu je sa korišćenjem kondoma!
ZAKLJUČAK: nijedna metoda ne daje 100% sigurnosti. Najbolje je KOMBINOVATI metode (na primer: izbegavati seksualne odnose u vreme plodnih dana, a ipak koristiti kondom jedan dan pre i posle, za svaki slučaj). Bilo koja metoda se mora posmatrati RELATIVNO u odnosu na ostale metode. Postoje brojni izvori i statistike za ova istraživanja koja se mogu pronaći na internetu.
Izvor istraživanja koje je korišćeno u ovom tekstu:
www.optionsforsexualhealth.org/birth-control-pregnancy/birth-control-options/effectiveness